Kuźnica 

Pierwsza informacja o Kuźnicy ( wtedy Kuschfeldt) pochodzi z 1570 roku. W tym czasie Kuźnica była wyspą, którą zamieszkiwała jedna rodzina. Późniejsze dokumenty wspominają o mieszkającym w tym miejscu karczmarzu. W 1635 roku w pobliżu miało miejsce wybudowanie portu wojennego Kazimierzowo. W XIX wieku nastąpił rozkwit Kuźnicy. Była to wówczas po Helu największa osada na półwyspie. Rozwój Kuźnicy miał miejsce wraz z doprowadzeniem linii kolejowej na półwysep.

Podczas wojny Kuźnica nie ucierpiała tak bardzo jak Chałupy, zaś po wojnie na wolnych działkach od strony Jastarni powstała nowa dzielnica nazwana Syberią. Poza tym, iż panowały tutaj ekstremalne warunki klimatyczne to podczas zimowych sztormów dzielnicę zalewały wody Zatoki Gdańskiej. Kuźnica położona jest w najwęższym miejscu Półwyspu Helskiego (około 200 m szerokości).

Helska jest główną ulicą Kuźnicy .

Dworzec kolejowy w Kuźnicy

Przystań rybacka

Przystań znajduje się nad Zatoką Pucką. Miejsce to stanowi w pewnym sensie centrum spotkań turystów jak i rybaków.

Zacumowane są tutaj łodzie rybackie oraz powywieszane sieci. Stąd zawsze 29 czerwca wyrusza pielgrzymka morska do Pucka.  

Kuźnica to port rybacki, który jest bardzo charakterystycznie położony, ponieważ w jednym z najwęższych miejsc Mierzei Helskiej. Przez całe lata port stanowił małą i nieosłoniętą przystań, do tego z niewielkim nadbrzeżem. W 2012  roku nastąpiła rozbudowa kuźnickiego portu. Powstały falochrony (wschodni - 110 m i południowy 186 m), nowe nadbrzeża, nowa infrastruktura portowa.  

W Kuźnicy można zobaczyć też stare łodzie. Łodzie są różnej wielkości.

 

Plaża od strony Zatoki Puckiej

Wody zatoki są płytkie i ciepłe. Dobre wiatry oraz małe fale sprzyjają uprawianiu windsurfingu. 

Dom na wodzie

Pusta plaża nad zatoką

Można podziwiać wydmy i roślinność. Roślinność i szum morza sprzyjają relaksowi. 

 

Na pozytywne działanie nadmorskiego klimatu wpływa ujemna jonizacja powietrza. Jej dobroczynny wpływ najlepiej jest odczuwalny po burzy. Oddziałuje korzystnie na ukłąd krążenia,  jakość snu, łagodzi zmęczenie, które jest wywołane elektrosmogiem, poprawia pamięć i koncentrację. Dlatego każdy po urlopie spędzonym nad Morzem Bałtyckim czuje się wyśmienicie.  Należy jednak wziąć pod uwagę, iż sztormowa pogoda nie sprzyja osobom mającym problemy z sercem, układem krążenia i nadczynność tarczycy.   

W stronę pełnego morza

 

Plaża od strony pełnego morza

Od strony otwartego morza plaża jest szeroka i piaszczysta. W Kuźnicy jest zupełnie inaczej. Kuźnicy nie można porównać do żadnego innego miejsca na Półwyspie Helskim. Tutaj na pierwszym miejscu są spokój, relaks, wypoczynek.

W słoneczny i pochmurny dzień nie ma tłumu turystów. 

Tak przed burzą wygląda morze w Kuźnicy. 

 

Kościół

Ceglany kościół został wybudowany w latach 1931-1933 na ziemi przekazanej przez rybackie rodziny.