Po sąsiedzku z Helem położona jest Jurata, która według niektórych jest bardziej elegancka i droższa niż inne miejscowości mierzei. 


Widok ze stacji kolejowej w Juracie (View from the railway station in Jurata). W tym miejscu w Juracie zatrzymują się pociągi jadące do Helu z Gdyni oraz innych miast.

 
 

W Juracie także nie brakuje sosen

Widok w stronę miejscowości

Bogini Jurata

Uwagę zwraca kobieta w koronie. To bogini Jurata, która niegdyś zakochała się w miejscowym rybaku, za co została surowo ukarana przez boga Perkuna. Bursztyny, które można znaleźć na plaży są zaklętymi łzami Juraty opłakującej jej zabitego ukochanego, według innej wersji – szczątki jej zniszczonego podwodnego pałacu.Najczęściej powtarzane podanie wyjaśnia, iż piękna morska bogini zakochała się w szlachetnym, lecz ubogim rybaku, który łowił u brzegów dzisiejszej Juraty. Gork – ojciec bogini nie mógł wyobrazić biednego rybaka u boku swej córki. Pewnego razu bogini wynurzyła się z morskich fal przed rybakiem i onieśmielała go swym wdziękiem. Wszyscy mieszkańcy podmorskiej głębiny zauważyli, że chłopak zakochał się bez pamięci. Ojciec bogini ze złości rozpętał taką burzę, że nawet mocny bursztynowy pałac jego córki rozpadł się na małe kawałki, które do dzisiaj można znaleźć na jurackiej plaży.Odnowiony pomnik Juraty, którą otaczają drzewa w piękny słoneczny dzień. Bogini jest w złocie. 

 

Obok są ławki na których można odpocząć, poczytać, pomyśleć, zatrzymać się na chwilę.


Ulica Wojska Polskiego jest główną ulicą Juraty. 

 

Przy głównej ulicy za drzewami i krzewami skrywają się budynki

Widok na ulicę Wojska Polskiego. W tle apartamenty Aqua Marine.

Międzymorze

Główną atrakcję Juraty stanowi Międzymorze (320 m) promenada, która łączy molo spacerowe nad Zatoką Pucką z wybrzeżem otwartego morza. Deptak jest dosyć szeroki.

 

W słoneczny dzień deptak wygląda przepięknie. Można nieustannie spacerować. 


Jurata już przed wojną była odwiedzana przez znane osoby. Swój dom miał tutaj Wojciech Kossak malarz, którego upamiętnia pomnik znajdujący się przy ulicy Międzymorze. Monument został odsłonięty 21 lipca 2008 roku


Molo

Molo w Juracie jest ulubionym miejscem spotkań letników oraz mieszkańców miejscowości. 


Molo ma długość 320 metrów i znajduje się na południowym wybrzeżu Juraty czyli od strony Zatoki Puckiej. Zbudowane latach siedemdziesiątych XX wieku jest przedłużeniem deptaku Międzymorze.

Warto tutaj pójść na spacer

Koniecznie trzeba zobaczyć wody zatoki kiedy jest wietrznie. Woda ma inny kolor niż wtedy kiedy jest spokojnie i słonecznie.

Poniżej zejście z molo


Molo to doskonałe miejsce do obserwowania szalejących windsurfingowców.Plaża od strony Zatoki Puckiej jest wybierana zazwyczaj przez wielbicieli sportów wodnych. W pobliżu możliwe jest wypożyczenie sprzętu do windsurfingu, kitesurfingu, skuterów czy łodzi.


Naukę pływania ułatwia płytka woda Zatoki Puckiej

Galeria Sztuki WIL-ART

W Juracie znajduje się galeria sztuki. Galeria powstała w 2011 roku. Stanowi efekt zamiłowań artystycznych właścicieli. Z każdym rokiem kolekcja ulega powiększeniu o dzieła polskich i zagranicznych twórców. Można znaleźć tutaj dzieła J. Nowosielskiego, Z. Beksińskiego, H. Płóciennika, B. Chromego, A. Lenicy, T. Sętowskiego, E. Dwurnika oraz innych twórców. W galerii zgromadzono wiele przedmiotów sztuki użytkowej, srebra oraz porcelanę. Dla pań lubiących biżuterię przygotowano prace między innymi Aleksandry Mamoń, Doroty Gulbierz, Marcello Parrini z Florencji.