Kossakówka

Przy ul. Świętopełka 13 znajduje się dom, w którym w latach 1937-1939 tworzył i odpoczywał Wojciech Kossak.

Wojciech Kossak i córki

Mimo, iż w Juracie nie namalował najbardziej znanych obrazów przyjeżdżał tutaj żeby odpocząć. Artysta, reprezentant nurtu malarstwa historycznego i batalistycznego właśnie w Juracie przy ulicy Świętopełka 13 miał jeden ze swoich domów. Przyjeżdżał tutaj chętnie z rodziną szukając ukojenia i wolności od podróży.

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska ( 1891- 1945 )

W jednym ze swoich wierszy („Wybrzeże”) napisała:

„Meduzy rozrzucone niedbale,

muszle, które piasek grzebie,

i ryba opuszczona przez fale

jak serce moje przez ciebie”

Poetka wypoczywając w Juracie była gościem renomowanego hotelu „Lido” gdzie nie jest wykluczone, iż powstało jej kilka wierszy.

Magdalena Samozwaniec (1894 – 1972) w książce „Maria i Magdalena” napisała, iż „Jurata to najelegantsze i najbardziej snobistyczne miejsce na Wybrzeżu”. Wtórowała temu gdańska prasa, która nazwała Juratę polską "Palm Beach".

Warto zobaczyć. Pracownia Cafe Kossakówka jest urządzona w stylu lat trzydziestych. Kto już raz tutaj będzie zechce wrócić. To niezwykłe miejsce może oczarować każdego. 

Zadaszenie chroni przed wiatrem i deszczem. Tak wyglądało wcześniej (2014) .

Obecnie się prezentuje trochę inaczej.

Można wypić kawę lub herbatę i zjeść coś słodkiego. Szarlotka jest bardzo dobra a kawa najlepsza na całym Półwyspie Helskim.

Można także posiedzieć na zewnątrz.

 

Nieważne czy w słoneczny czy pochmurny dzień zawsze warto odwiedzić Kossakówkę.

Błękitne niebo, czyste powietrze, natura to idealne żeby wypocząć z dala od miejskiego zgiełku. 

Punkt widokowy 

Punkt widokowy znajduje się na szczycie dawnej wieży ciśnień. Należy iść ulicą Świętopełka w stronę morza i przejść przez tory kolejowe. Konieczne jest pokonanie schodków.

Widok jest imponujący.

Bogactwo sosen może zachwycić każdego. 

Zieleń Juraty

 

Najwspanialsza jest w Juracie ogromna ilość zieleni.

Nawet przy najnowocześniejszych budynkach rosną drzewa i krzewy. Przy każdym apartamentowcu, pensjonacie czy hotelu jest zielono. Oby to trwało jak najdłużej. Drzewa nie tylko dają cień, przewchywtują zanieczyszczenia, ale przyczyniają sie do stworzenia wyjątkowego mikroklimatu. Przebywanie na zadrzewionych czy zalesionych terenach wpływa na kondycję fizyczną jak i psychiczną ludzkiego organizmu. Pośród drzew odczuwa się wyciszenie i wewnętrzną harmonię. 

 

Takich terenów jak poniżej w Juracie (2015) niestety w przyszłości nie będzie. Powstaną tutaj hotele i apartamentowce.