Jastarnia jest również popularnym letniskiem nad Bałtykiem. Latem tętni życie aż do rana. Funkcję deptaka pełni ulica Sychty przy której działa mnóstwo barów, knajpek oraz sklepików. Deptak prowadzi do portu nad zatoką. Tutaj cumują kolorowe kutry oraz odpływają tramwaje wodne do Gdyni. Na początku lat 90-tych Jastarnia przekształciła się w nadmorski kurort.

Język kaszubski przeżywa renesans czego przykładem jest Jastarnia, w której ulice i drogowskazy mają dwujęzyczne tabliczki – w języku polskim i kaszubskim.

Herb Jastarni przedstawia literę J w kształcie rybackiego haczyka. Ponadto dodatkowym elementem jest wizerunek dwóch srebrnych ryb tworzących literę B, co odnosi się do dawnej wsi Bór, której pozostałości znajdują się w granicach miasta. Całość znajduje się na złotej tarczy herbowej. W dolnej części tarczy znajduje się niebieskie pole symbolizujące Morze Bałtyckie.

Istnieje legenda o Jastarni, gdy leżała ona jeszcze na wyspie. Miał tu swoją siedzibę bożek Jastrzebóg. Rybacy przypływali tutaj i brali udział w uroczystościach kultowych. Być może dlatego do dziś Wielkanoc po kaszubsku nazywa się Jastre. Ksiądz H. Gołębiewski wywodził nazwę Jastarnia od tradycji połowowych w Jastra ( czyli okolicy Wielkanocy) przy tym odcinku mierzei. Inni wywodzą nazwę Jastarni od nazwy kwiatów, które miały tu rosnąć jaskrów czyli po kaszubsku jastrów.

Niektórzy turyści wracają do Jastarni rokrocznie. Główną ulicą Jastarni jest ul. Ks. B. Sychty. W międzywojniu nosiła nazwę Józefa Piłsudskiego. 

Ciuchcią można pojechać z Jastarni do Juraty i wrócić.

Port

Port zbudowany został w latach 1926-1931 i stanowił pierwszą oraz całkowicie polską tego typu inwestycję morską II Rzeczypospolitej. Został odbudowany po II wojnie światowej i pełnił funkcję bazy rybackiej, ośrodka szkolenia żeglarzy oraz przystani pasażerskiej. Mariny dysponują wieloma miejscami dla jachtów różnej długości.

Chata rybacka

Zabytkowa chata rybacka została zbudowana w XIX wieku z wraków kutrów. Chata jest przykładem typowego domu mieszkalnego rybaków na Półwyspie Helskim. Został zachowany XIX wieczny wystrój wnętrza.

 
 

Plaża nad zatoką

W Jastarni znajdują się dwie plaże nad Zatoką Pucką oraz pełnym morzem. Woda w zatoce jest zawsze cieplejsza o około 2⁰-5⁰C. Jeśli chodzi o szerokość to plaże od strony pełnego morza są szersze, natomiast przy plażach zlokalizowanych nad Zatoką Pucką działają szkoły i wypożyczalnie sprzętu do windsurfingu.

Kitesurfing jest technicznie podobny do windsurfingu. Należy do jednego z najszybciej rozwijających się sportów na świecie. 

 

Roślinność, niebieskie niebo i woda zatoki, to wszystko idealnie się komponuje. Ten błękit relaksuje, a jeszcze jeśli dodać do tego szum morza i wiatr to można tutaj oderwać się do zgiełku dnia codziennego.  

Molo w Jastarni

Latarnia morska 

Znajdująca się w lesie niedaleko plaży latarnia nie jest udostępniana do zwiedzania.Latarnia w Jastarni jest jedną z dwóch polskich latarń wykonaną całkowicie z metalu (drugą jest Latarnia Stilo). Stanowi jedną z najniższych latarń na polskim wybrzeżu.

 
 

Plaża od strony morza

Kościół

Kościół został zbudowany w okresie międzywojennym (1932 roku) na miejscu drewnianej świątyni ( z 1882 roku).

Kino Żeglarz

Kino Żeglarz jest ostatnim czynnym kinem na Półwyspie Helskim. Jego historia sięga okresu międzywojennego. Widzowie mogą obejrzeć nie tylko najnowsze produkcje, ale i starsze które są warte zobaczenia. Kino znajduje się przy ulicy Portowej. 

Zielona Jastarnia 

W Jastarni również jest bardzo zielono. Nie ma ulicy albo uliczki bez zieleni.  

Urząd Miasta Jastarnia

 

Szlak historii militarnej

Szlak historii militarnej gminy Jastarnia pozwala na zapoznanie się w Juracie, Jastarni oraz Kuźnicy z miejscami, wydarzeniami oraz obiektami związanymi z II wojną światową.

Latem Jastarnia żyje najbardziej. Bardzo często wszystkie ośrodki, pensjonaty, kwatery i inne miejsca noclegowe zapełnione są turystami. 

Niesamowity klimat

Są jeszcze miejsca, gdzie można poczuć klimat z minionych epok.