Najsłynniejsza jak również największa miejscowość Mierzei Helskiej to Hel. Nawet mimo tłumu turystów, którzy każdego roku odwiedzają ten piękny teren, ciągle zaobserwować można rybackie tradycje owego miejsca. Tylko tutaj w Helu można zobaczyć morze spotykające się z wodami zatoki. Hel jest jedynym miastem otoczonym z trzech stron wodą, posiadającym piękne plaże oraz przyciągającym turystów przez cały rok. Powierzchnia administracyjna Helu wynosi  21,72 km².

W Helu znajdują się dwie apteki: Apteka Pod Lwem - ul. Dworcowa 1 w Polo Markecie i  Apteka Helska, ul. Wiejska 97. Jeślli chodzi o Komisariat Policjznajduje się w Juracie (dla gmin Hel i Jastarnia) ul. Ratibora 42. Ochotnicza Straż Pożarna w Helu mieści się pod adresem ul. Morska 6. Pomoc lekarska: Hel: (Pogotowie ratunkowe w Helu) 115 Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ ul. Boczna 10 ( szpital znajduje się za torami). Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Praktyka Lekarza Rodzinnego w Helu Wiejska 122. Gabinet Stomatologiczny: ul. Szkolna 1 w budynku szkoły Pełen zakres usług stomatologicznych, w tym również dla dzieci. Urzędy Pocztowe: ul. Wiejska 55. Banki i bankomaty: Bank Pekao SA, Oddział w Helu, ul. Wiejska 41, bankomat ul. Wiejska 50, Hel (Urząd Miasta); bankomaty Euronet: Wiejska 77 (sklep mięsny), drugi bankomat znajduje się przy Polomarkecie ul. Dworcowa 1. Miejska Biblioteka Publiczna ul. Komandorska 2.

Większość miejsc, gdzie można zjeść w Helu znajduje się przy głównej ulicy czyli Wiejskiej, w jej okolicach lub po drodze na plażę. W Helu nie ma stacji benzynowej, najbliższa znajduje się w Jastarni. Jeśli chodzi o Hel funkcjonuje kilka punktów handlowych w których można kupić artykuły spożywcze i przemysłowe. Dobrą formę wypoczynku stanowią przejażdżki rowerem. Rowerem można jechać przez całą Mierzeję Helską aż do Helu. Po mieście można poruszać się meleksem (oczywiście w sezonie) szczególnie jeśli trasa jest dłuższa.

PORT RYBACKI, PASAŻERSKI, JACHTOWY, MARINA HELSKA

Port rybacki został zbudowany w latach 1882-1883 przez rząd pruski. 


Początkowo przystań kutrów oraz łodzi rybackich była osłaniana przez falochron skonstruowany z drewna w o powierzchni odpowiadającej basenowi wewnętrznemu. Modernizacje w II RP w latach 1924-1925 oraz 1929-1933, spowodowały uzyskanie konkretnej konstrukcji jak i powierzchni. Na terenie portu mają swoją siedzibę przedsiębiorstwa połowowe jak również hale i budynki konieczne do funkcjonowania przetwórstwa rybnego. Port rybacki stanowi również przystań dla statków wycieczkowych oraz wodolotów. Tutaj również ma swoje miejsce przystań jachtowa. W porcie nie brakuje lokali gastronomicznych w których można zjeść smaczny posiłek. Marina Helska oznacza się unikalną architekturą, zapleczem socjalnym dla żeglarzy oraz posiadała kiedyś całoroczne biuro informacji turystycznej. W wielu miejscowościach na Półwyspie Helskim rybołówstwo stanowi zajęcie "z dziada pradziada". Niektórzy mężczyźni nie wyobrażają pracy w innej branży.


W porcie jest mnóstwo kolorowych kutrów i jachtów.

Będąc w helskim porcie warto wybrać się w rejs. W Helu istnieje możliwość popłynięcia starymi kutrami, które przystosowano do celów turystycznych. Stanowi to doskonałą okazję do podziwiania walorów przyrodniczych.

MUZEUM RYBOŁÓWSTWA

Muzeum Rybołówstwa zostało urządzone w dawnym kościele gotyckim z XV wieku, zlokalizowanym przy ulicy Bulwar Nadmorski 2 w samym centrum miasta.


Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1417 roku. Był on kościołem patrafialnym w Nowym Helu, tak wówczas nazywała się osada, z której powstał obecny Hel. Mający miejsce w 1572 roku pożar miasta ogarnął również wieżę kościoła, która po dobudowaniu pełniła funkcję latarni morskiej. W 1861 roku część frontowa budynku i wieża obsunęły się do morza. Naprawiony później kościół miał kształt podobny do obecnego aczkolwiek inną wieżę, która i tak zostala rozebrana w 1939 roku. Zniszczony z powodu wojny kościół odrestaurowano w 1959 roku. w tym czasie w Helu nie działała już parafia ewangelicka dlatego też podjęto decyzję o zaadaptowanu budynku na muzeum. Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku utworzyło na Helu oddział Muzeum Rybołówstwa.


Wokół muzeum znajduje się skansen tradycyjnych łodzi rybackich, oczywiście już nie używanych, będących przykładem życia w przeszłości.


Skansen łodzi zaciekawi odbiorców w każdym wieku.

WYSTAWA SKARBY ZIEMI

Ekspozycja dotyczy historii początków powstania naszej planety. Czynna jest od 1 lipca do 31 sierpnia w godzinach 10-20. Na wystawie można obejrzeć florę oraz faunę sprzed 300 mln lat, a także minerały i materię kosmiczną. Jeśli chodzi o minerały to na uwagę zasługują diamenty, szmaragdy, rubiny, topazy, szafiry. Ekspozycja znajduje się w budynku Urzędu Miasta Helu przy ulicy Wiejskiej 50. Można podziwiać minerały i kamienie z całego świata.

BULWAR NADMORSKI

Bulwar nadmorski im. prof. Kazimierza Demela (Kazimierz Demel utworzył pierwszą polską stację naukową, która zajmowała się badaniem biologii morza). Widoczna jest ikona Helu czyli Helskie Jajo. Obiekt został zbudowany w 2006 roku, w głównej mierze dzięki środkom z Unii Europejskiej. Według założeń inwestorów miał być centrum życia portowego. W budynku mieściły się dwa puby i punkt informacji turystycznej. 

Falochron chroni ląd przed wejściem morza.

W tle falochron wschodni Punktu Bazowania Hel

OBSERWATORIUM GEOFIZYCZNE

Obserwatorium Geofizyczne w Helu znajduje się przy ulicy Sosnowej. Z uwagi na to, że Hel otoczony jest wodą aż z trzech strony nie występują tu większe sztuczne zakłócenia i w związku z tym jest dobrym miejscem do prowadzenia obserwacji magnetycznych. Teren obserwatorium o powierzchni 4,5 ha porasta las, w którym dominują sosny i brzozy. Idąc ulicą Leśną w stronę plaży należy skręcić w lewo.